Un copil de un an din județul Iași a ajuns de urgență la spital după ce a fost consultat de medicii Caravanei de Sănătate
Un caz medical îngrijorător a fost descoperit joi în comuna Ciortești, județul Iași, în timpul consultațiilor oferite de Caravana de Sănătate, o inițiativă menită să aducă servicii medicale în comunitățile vulnerabile.
Un copil în vârstă de un an și trei luni a fost transportat la spital, la recomandarea medicilor, după ce aceștia au constatat că starea lui de sănătate necesita evaluare medicală de specialitate într-o unitate spitalicească.
Potrivit medicilor care au participat la acțiunea medicală, copilul a fost adus la consultație de mama sa, îngrijorată de starea lui.
„Din discuțiile pe care le-am purtat cu mama, am înțeles că în urmă cu o lună copilul a prezentat febră destul de mare”, a declarat dr. Miruna Borjoc.
Situația s-a agravat în ultimele zile, când micuțul ar fi început să respire cu dificultate.
„De câteva zile, spunea mama, copilul nu mai respira foarte bine, motiv pentru care a decis să vină la consultație”, a explicat medicul.
În urma examinării amănunțite realizate de echipa medicală coordonată de dr. Beniamin Dragoș, medicii au observat mai multe probleme medicale care necesitau investigații suplimentare.
Copilul prezenta leziuni retroauriculare infectate și sângerânde, localizate în spatele urechilor, dar și eritem fesier sever, cunoscut și ca dermatită de scutec.
În aceste condiții, medicii au decis că este necesară intervenția de urgență a unui echipaj medical.
„Am chemat ambulanța, a venit, am predat cazul și sperăm că totul este în regulă la spital”, a precizat dr. Borjoc.
Pe lângă intervenția medicală, echipa Caravanei de Sănătate a acordat o atenție specială informării corecte a mamei, oferindu-i recomandări privind îngrijirea copilului și educația medicală adecvată vârstei.
Totodată, medicii au colaborat cu autoritățile locale din Ciortești pentru a o sprijini pe mamă în asigurarea unui mediu stabil și sigur pentru creșterea și îngrijirea copilului.