Un barbat de 58 de ani cu o tumora de 10 cm pe creier a fost salvat de medicii de la Spitalul de Neurochirurgie din Iasi
Un bărbat de 58 de ani din județul Neamț, care a lucrat o viață întreagă la hidrocentrală, a primit un diagnostic crunt: o tumoră de 10 cm care i-a pus viața în pericol.
De la Spitalul Județean Neamț, bărbatul a ajuns la Spitalul de Neurochirurgie Iași, unde echipa de medici a reușit să îi salveze viața.
Intervenția chirurgicală a fost una extrem de dificilă, tumora fiind situată într-o parte a creierului greu accesibilă. Cu toate acestea, datorită profesionalismului și dedicării specialiștilor în neurochirurgie, operația a fost un succes.
„M-a operat domnul doctor Eva și operația a fost reușită. Am fost la spital la Piatra Neamț prima dată și de acolo m-au trimis aici. Știind că tehnologia a avansat, nu se mai pune problema. Să îi dea Dumnezeu sănătate. M-au prins un pic emoțiile. Nu sunt descoperiți toți. Operația a fost perfectă. Aproape perfectă pentru că a fost o zonă unde nu a putut să ajungă, era vascularizația prea mare.
E o minune. Când m-a anunțat că mâine plec acasă, am rămas uimit. Să fie tot așa înainte și să evolueze cu tehnologia. Le mulțumesc tuturor celor care au contribuit la sănătatea mea”, a declarat Gheorghe Dogaru, pacientul operat cu succes la Spitalul de Neurochirurgie Iasi.
„În urma investigațiilor efectuate în Spitalul Județean Neamț s-a descoperit o tumoră de dimensiuni mari localizată la nivelul șanțului olfactiv, intracerebral, ceea ce este cunoscut sub numele de meningiom olfactiv. Pacientul a ajuns la noi cu sindrom de lob frontal, ușor confuz și destul de dezinhibat din punct de vedere al emoțiilor, cu dureri de cap și lipsa mirosului, adică anosmie.
S-a intervenit chirurgical, s-a făcut o rezecție microscopică subtotală a acestei leziuni, în sensul în care a mai rămas un mic rest care era aderent de nervul optic și chiasma, rest care va fi tratat ulterior în Laboratorul de Radiochirurgie Stereotactică de tip Gamma Knife. Meningiomul este o tumoră benignă, a fost un meningiom de gradul unu, deci șansele lui de vindecare sunt foarte mari pentru că recidiva în acest caz este undeva de 15%. Prin tehnologia pe care o deținem putem avea un control local aproape de 100% asupra acestor tipuri de tumori.
Pacientul este bine și va fi externat în perioada următoare și o să își poată relua activitatea normală în ceea ce privește viața profesională și socială”, a declarat Conf. Univ. Dr. Lucian EVA, manager Spitalul Clinic de Urgență „Prof. Dr. Nicolae Oblu” din Iași.
Sursa Foto: Spitalul Clinic de Urgență „Prof. Dr. Nicolae Oblu” Iași/ Facebook