Trafic restricționat în Iași! O bandă blocată din cauza unei avarii la rețeaua de apă
O echipă a ApaVital intervine astăzi, 25 februarie 2026, în zona Baza 3 din Iași, pentru remedierea unei avarii apărute la una dintre conductele magistrale de distribuție a apei potabile.
Potrivit informațiilor furnizate de operator, intervenția vizează o conductă de mari dimensiuni, parte esențială a rețelei municipale. Pentru a permite desfășurarea lucrărilor în condiții de siguranță, circulația rutieră pe o bandă de mers este blocată temporar în zona afectată.
Restricțiile impuse pe durata intervenției au dus la încetinirea traficului în zonă, mai ales în intervalele cu flux ridicat de autovehicule. Șoferii sunt sfătuiți să circule cu prudență sporită, să respecte semnalizarea provizorie instalată la fața locului și să ia în calcul rute alternative, dacă este posibil.
Reprezentanții ApaVital dau asigurări că, în ciuda dimensiunilor conductei avariate, furnizarea apei către locuințe și unități comerciale din municipiul Iași nu va fi sistată.
Echipele tehnice monitorizează permanent parametrii rețelei pentru a menține presiunea și calitatea apei la standardele normale. Intervenția este tratată cu prioritate pentru a limita durata lucrărilor și pentru a reduce disconfortul creat în trafic.