Razie în trafic la Iași: amenzi de aproape 20.000 de lei într-o singură zi
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Iași – Biroul Rutier au desfășurat, la data de 30 martie, o amplă acțiune pentru prevenirea accidentelor rutiere, în special a celor provocate de neacordarea priorității de trecere pietonilor.
Acțiunea a vizat șoferii care nu respectă regulile de circulație în zonele de traversare marcate și semnalizate corespunzător.
În cadrul controalelor au fost efectuate 19 testări alcoolscopice, au fost aplicate 38 de sancțiuni contravenționale iar valoarea totală a amenzilor a ajuns la 19.845 de lei.
Dintre acestea 8 sancțiuni au fost pentru neacordarea priorității pietonilor iar 30 de sancțiuni pentru alte abateri rutiere.
Totodată, 8 șoferi au fost scoși din trafic, fiind considerați un pericol pentru ceilalți participanți.
Polițiștii au dispus suspendarea dreptului de a conduce pentru cei 8 conducători auto si retragerea certificatelor de înmatriculare pentru 2 autovehicule care nu prezentau siguranță.
Mașinile respective nu vor putea circula până la remedierea problemelor tehnice constatate.
Astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare, pentru creșterea siguranței în trafic.