Polițiștii din județul Iași au reținut un bărbat de 44 de ani, acuzat de violență în familie și încălcarea ordinului de protecție
Un bărbat de 44 de ani, din comuna Butea, județul Iași, a ajuns în arest preventiv pentru 30 de zile după ce, potrivit anchetatorilor, ar fi încălcat în mod repetat un ordin de protecție și și-ar fi agresat soția. Incidentul readuce în atenție fenomenul violenței domestice din mediul rural și eforturile autorităților ieșene de a proteja victimele.
Polițiștii din cadrul Secției nr. 7 Poliție Rurală Bălțați au intervenit în urma investigațiilor privind două episoade petrecute în primele zile ale lunii ianuarie. Conform probelor strânse, la data de 5 ianuarie 2025, bărbatul s-ar fi deplasat la locuința soției sale, încălcând ordinul de protecție emis în luna iunie a anului trecut de Judecătoria Pașcani, valabil timp de 11 luni. Acolo, acesta ar fi provocat scandal, ulterior părăsind locuința înainte ca femeia să apeleze poliția.
Situația s-ar fi repetat la 6 ianuarie, când individul ar fi revenit și ar fi escaladat conflictul, agresând-o fizic pe soție, potrivit informațiilor furnizate de autorități.
Ca urmare, la 12 ianuarie, polițiștii au dispus reținerea acestuia pentru o perioadă de 24 de ore, sub acuzațiile de încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție și violență în familie.
Pe 13 ianuarie, suspectul a fost prezentat Parchetului și Judecătoriei Pașcani, unde instanța a decis plasarea sa în arest preventiv pentru 30 de zile.