Descoperire șocantă în Iași: Cadavrul unei femei, găsit într-un apartament de pe bulevardul Nicolae Iorga
O descoperire șocantă a avut loc ieri după-amiază, 25 iunie 2025, pe bulevardul Nicolae Iorga din municipiul Iași. În jurul orei 17:38, mai mulți locatari ai unui bloc de locuințe au sunat alarmați la 112 după ce au simțit un miros puternic și înțepător care provenea dintr-un apartament de la etajul al patrulea.
Femeia care locuia în acel apartament, în vârstă de 37 de ani, nu mai fusese văzută de câteva zile, iar îngrijorarea vecinilor a crescut în mod justificat. La fața locului s-au deplasat de urgență echipaje ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență, împreună cu polițiști. Cu ajutorul echipamentelor din dotare, pompierii au spart ușa locuinței și au făcut tragica descoperire: femeia era decedată.
Potrivit informațiilor furnizate de anchetatori, în apartament nu au fost găsite urme de violență, iar locuința era ordonată, semn că nu ar fi avut loc un conflict sau o agresiune. Cadavrul femeii nu prezenta leziuni vizibile, ceea ce exclude, în primă fază, suspiciunea unei morți violente.
Trupul neînsuflețit a fost preluat și transportat la Institutul de Medicină Legală Iași, unde va fi efectuată necropsia pentru a stabili cu exactitate cauza decesului.
Polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă, iar cercetările continuă pentru a clarifica toate împrejurările în care a avut loc această tragedie.