Autostrada A8 la Iași: contract de aproape 4 miliarde lei câștigat de spanioli
Contract de aproape 4 miliarde lei pentru 17,7 km de autostradă în Iași: proiect complex cu tuneluri, poduri și noduri rutiere.
Investiție majoră pentru infrastructura din Iași
Un pas decisiv pentru dezvoltarea infrastructurii din Iași a fost făcut după ce compania FCC Construction a câștigat licitația pentru construirea tronsonului Lețcani – Iași din Autostrada A8.
Valoarea contractului este de 3,93 miliarde lei (fără TVA) pentru realizarea unui segment de 17,7 kilometri, unul dintre cele mai importante proiecte rutiere din regiunea Moldovei.
Lucrări complexe: tuneluri, poduri și pasaje
Proiectul se remarcă printr-un grad ridicat de complexitate tehnică. Pe traseu sunt prevăzute:
- 18 poduri și pasaje
- 6 tuneluri moderne, cu sistem dedicat de monitorizare
- 2 noduri rutiere, la intersecțiile cu DJ 282 și DN 24
Aceste lucrări sunt esențiale pentru conectarea eficientă a autostrăzii la rețeaua existentă de drumuri și pentru fluidizarea traficului în zona metropolitană a Iașului.
Termene clare pentru proiect
Contractul are o durată totală de 46 de luni, structurată astfel:
- 10 luni pentru proiectare
- 36 de luni pentru execuția lucrărilor
Dacă nu vor fi depuse contestații, Compania Națională de Investiții Rutiere va putea semna contractul în aproximativ 10 zile.
Licitația a atras 12 ofertanți internaționali, din țări precum România, Italia, Spania, Turcia și India.
Compania FCC Construction a participat individual, dar va lucra alături de mai mulți subcontractanți, printre care:
- o firmă din Iași – Danavi
- parteneri din Italia și din mai multe județe ale României