Tragedie in aceasta dimineata: O femeie de 78 de ani a murit carbonizată
În jurul orei 5:00, un apel la 112 a anunțat un incendiu la o unitate de alimentație publică ce avea și camere de cazare la mansardă dinGura Humorului. Flăcările au pornit din zona unei magazii, unde se afla camera frigorifică, și s-au extins rapid, cuprinzând acoperișul și nivelul superior al clădirii.
Pompierii militari din Gura Humorului au ajuns primii la locul incendiului, iar apoi au fost sprijiniți de echipaje din Suceava, Fălticeni și Câmpulung Moldovenesc, precum și de serviciile voluntare din Capu Câmpului și Cornu Luncii. În total, la operațiune au acționat opt autospeciale de stingere, două ambulanțe SMURD și un echipaj SAJ.
După evacuarea celor aflati in cladire, pompierii au început căutările pentru o persoană dată dispărută. Din păcate, la verificarea încăperilor afectate, a fost găsit trupul carbonizat al unei femei de 78 de ani, care nu a reușit să se salveze.
Anchetatorii au stabilit cauza probabilă a incendiului. Flăcările au izbucnit din zona magaziei unde se afla camera frigorifică. Cel mai probabil, o defecțiune de natură electrică a generat un efect termic al curentului, care a aprins materialele din apropiere.
Clădirea a ars pe o suprafață de aproximativ 400 de metri pătrați. Structura acoperișului și mansarda au fost puternic afectate, iar lucrările de înlăturare a efectelor incendiului continuă.