Aterizare de urgență la Dumbrava: pilot salvat în ultima secundă
În această după-amiază, liniștea aerodromului din Dumbrava, comuna Timișești, a fost brusc întreruptă. Un avion ultraușor care survola zona a raportat o problemă tehnică chiar în timpul zborului: defecțiune la roata din spate. Era ora 14:15 când la 112 a venit apelul.
Pilotul a observat defectul imediat după decolare. Roata din spate — element crucial pentru aterizare — nu mai funcționa corect. În aer, orice vibrație neobișnuită devine un semnal de alarmă.
La locul incidentului au fost mobilizate: o autospecială de stingere, o ambulanță SMURD,echipaj SAJ, forțe ale IPJ, pompieri de la Detașamentul Târgu-Neamț.
Conform primelor informații, conducătorul avionului nu a necesitat îngrijiri medicale. A coborât singur din aparat, evaluat de paramedici, și s-a aflat tot timpul în stare conștientă și cooperantă.
Pompierii au asigurat măsurile de protecție împotriva incendiilor, prevenind orice risc ulterior. Nu au fost înregistrate scurgeri de combustibil, flăcări sau avarii semnificative ale aeronavei.